
Švedski proizvajalec je predstavil svojo najnovejšo pridobitev – električno gnano petmetrsko limuzino, ki z enim polnjenjem baterij prevozi do 700 kilometrov.
Na nek način lahko zapišemo, da ima Volvo novega paradnega konja, ki ga je napovedoval zadnjih nekaj mesecev. Če bo šlo vse po načrtih, bo ta k nam zapeljal morda že ob koncu letošnjega leta, a bolj verjetno se bo to zgodilo v začetku prihodnjega leta. Oblikovalci so sledili hišnemu receptu, ki vsebuje prepoznavne elemente na sprednjemu delu, prav tako so tega opremili z velikimi 20- oziroma 22-palčnimi kolesi, kljuke so opazno poravnane s karoserijo, medtem ko fastback zadek omogoča, da se prtljažna vrata odpirajo skupaj z zadnjim steklom, kjer je vgrajen tudi del svetil. Glede na zasnovo karoserije, ES90 zelo dobro reže zrak, saj njegov količnik zračnega upora znaša ugodnih 0,25. To seveda blagodejno vpliva na porabo in nenazadnje na avtonomijo.
Zasnova notranjosti je zelo sorodna tisti iz večjega EX90. Ker gre za avtomobil z obilnimi dimenzijskimi gabariti (dolg je 5 metrov, medosna razdalja pa meri 3,1 metra) je prostornost potniške kabine nadstandardna. Nasploh v drugi sedežni vrsti. Hkrati v njej prevladuje pristop minimalizma, kjer je klasičnih gumbov malo, saj je vse skoncentrirano na osrednji 14,5-palčni pokončni zaslon s programsko opremo, ki temelji na Googlovih storitvah s pomočjo 5G prenosa podatkov. Manjši 9-palčni zaslon za tistih nekaj potovalnih podatkov je postavljen za volan. Na prvi pogled je prostorna kabina prepletena z izbranimi materiali recikliranega izvora in s številnimi odlagalnimi mesti, za dobro počutje med vožnjo pa skrbi velika panoramska steklena streha s tekočimi kristali in pa možnost vgradnje zmogljivega ozvočenja s 25 zvočniki proizvajalca Bowers&Wilkins. Prtljažnik v osnovi meri 424 litrov in ga je možno še nekoliko povečati (733 litrov) s preklopom zadnje klopi v razmerju 40:20:40. Obstaja tudi tako imenovani frunk, ki ima prostornino 22 ali 49 litrov, a je velikost odvisna od prisotnosti drugega elektromotorja.
ES90 je izdelan na posodobljeni namenski električni platformi SPA2, ki mu za razliko od modela EX90 prinaša 800-voltno polnilno arhitekturo. To pomeni, da se bodo baterije na hitrih polnilnicah z enosmernim tokom polnile z močjo 300 oziroma do največ 350 kilovatov (pri izmeničnem toku se polni z največ 11 kW). Namreč, ES90 bo opremljen z 92 kWh ali 106 kWh baterijo, s čimer limuzina po tovarniških podatkih zmore prevoziti 650 oziroma največ 700 kilometrov. V kombinaciji s šibkejšo baterijo ima ES90 vgrajen le elektromotor na zadnji osi in ta razvija maksimalnih 245 kilovatov moči in 488 Nm navora. Od 0 do 100 pospeši v 6,9 sekunde, največja hitrost pa je po Volvovi tradiciji 180 km/h. Različica limuzine s 106 kWh baterijo ima vgrajena dva elektromotorja (na sprednji in zadnji osi), s skupno močjo 330 kilovatov in s štirikolesnim pogonom. In potem je tu še Performance verzija, z enako mehansko postavitvijo, a z občutno več moči – 500 kW in 870 Nm navora. Od 0 do 100 km/h se odrine v manj kot 4 sekundah.
Vse programske procese delovanja sistemov v avtomobilu upravlja zmogljiva centralizirana enota NVidia, ki lahko vsako sekundo izvede ogromno izračunov. Tako lahko usmerja delovanje številnih podpornih ali varnostnih sistemov ter elektronsko nadzoruje delovanje zračnega vzmetenja. Tudi pri ES90 bo mogoče čez čas večino sistemov posodobiti na daljavo, kar pomeni, da bodo določeni sistemi imeli na voljo nove funkcije ali pa bo pogonski sklop postal učinkovitejši oziroma zmogljivejši. Cen pri Volvu še niso razkrili, a slišati je, da se bo začetna cena tega gibala okrog 90 tisočakov.







