
Vrača se tradicija, in to kar dvakratno – ne le, da se avto spet imenuje A6, ampak je tudi tradicionalno prostoren.
O tem, kako se je Audi podal na izlet s preimenovanji modelov in ugotovil, da je zapeljal do reke brez mosta in prišel nazaj, bi lahko napisali cel članek, ampak na kratko, liha števila za klasične in soda za električne avtomobile. Audi A4 se zdaj imenuje A5 in A6 z motorjem z notranjim zgorevanjem bi bil A7, a se to ne bo zgodilo. Nenazadnje že imamo klasičnega A6 e-tron in tako bo A5 edini, ki je doživel imensko preobrazbo. A6 je postavljen na Premium Platform Combustion platformo, evolucijo znane MLB.
Nova generacija A6 bo pričakovano le Avant, za zdaj, čeprav so bili opaženi tudi prototipi limuzine, a pri Audiju za zdaj molčijo. V A6 je oblikovno več manjšega A5 kot njegovega električnega brata, kar glede na dva svetova pogona ni nujno slabo. Sprednji žarometi so postavljeni v dva nivoja, zadnje OLED luči pa niso povezane s kakim sredinskim trakom svetlobe, čeprav je nekoliko nižje prav tak čez celi širino, a nima stika z lučmi. Za pozornost je tu še zelo velik difuzor, luči pa zadaj vozeče opozorijo na ovire, tako da se prikaže osmerica rdečih trikotnikov.
Silhueta novega Audija A6 Avant je taka, kot smo je vajeni. Okvirji oken se zdijo skoraj zamenljivi s prejšnjo generacijo, a v resnici je vse novo, od sprednjega odbijača do zadnjega. Med drugim ima tudi A6 Avant zdaj delno potopljene kljuke v vrata, kot A5. Količnik upora je le 0,25, kar je manj kot pri vseh predhodnikih s klasičnimi motorji. Kupec lahko izbira med sedmimi različnimi svetlobnimi podpisi v lučeh, medtem ko so matrični žarometi na voljo za doplačilo. Verzije z matričnimi žarometi se od navadnih razlikujejo po aluminijasti mreži nad lučmi. Seveda bo novi Avant na voljo tudi v S Line opremi, ki prinaša veliko črne in sive na zunanjosti, avto pa je tudi dva centimetra znižan.
A6 Avant zdaj v dolžino meri 4,99 metra, kar je 6 centimetrov več od predhodnika in prav toliko od njegovega električnega brata, medtem ko je medosna razdalja s 2,93 metra enaka kot prej. Odvisno od pogona, ima A6 Avant 503 litre prtljažnika, s podiranjem zadnjih sedežev v razmerju 40:20:40 pa se poveča vse do 1534 litra. Obsežen paket, ki razdeli prtljažnik na odseke, je serijski, prav tako tudi električno odpiranje prtljažnih vrat, tudi z brco pod odbijač.
Tudi pri notranjosti je podobnosti z A5 veliko, od volana do dizajna sredinske konzole in tudi obeh v armaturko integriranih zaslonov – vse je praktično enako. Za volanom so 11,9-palčni digitalni merilniki, zraven pa 14,5-palčni zaslon infozabavnega sistema. Za doplačilo svoj zaslon, ki meri 10,9 palca, dobi še sovoznik. Pri Audiju pravijo, da so za zvočno izolacijo uporabili nove materiale in bo tako hrupa še manj. Prav tako so izboljšali samodejni menjalnik S-tronic, da deluje bolj mirno in tiho. Med ostalimi opcijami za notranjost najemo štiripodročno klimatsko napravo in mehko zapiranje vrat.
Kaj pa motorji? 2.0 TFSI premore 150 kW (204 KM) in 340 Nm, kar je dovolj za pospešek 8,4 sekunde do sto. Polna oznaka je A6 Avant TFSI 150 kW. Nad njim je blagi hibrid z 270 kW (367 KM) in 440 Nm navora in štirikolesnim pogonom Quattro. TFSI Quattro 270 kW do stotice tako pospeši v samo 4,7 sekunde, končna hitrost pa je 250 km/h. Dizelski motor je 2.0 TDI s 150 kW (204 KM) in 400 Nm navora, ki bo na voljo s sprednjim ali štirikolesnim pogonom in je prav tako blagi hibrid. Vsi elektrificirani pogoni imajo 1,7 kWh baterijo in dodatnih 18 kW (24 KM) moči in 230 Nm navora. Štirikolesni pogon Quattro ima tudi opcijo zadnjega krmiljenja, seveda za doplačilo, enako tudi zračno vzmetenje.
Pri Audiju do zdaj niso niti z besedico omenili priključnega hibrida, čeprav ga je prejšnja generacija imela. Bavarci obljubljajo, da ima novi A6 Avant precej bolj neposreden volan, za kar gre zahvala med drugim novim nastavitvam spredaj in izboljšanemu vpetju. In ja, A6 Avant ima elektronske zavore, kar pomeni, da med stopalko zavore in zavorami ni več fizične (hidravlične) povezave. A6 Avant bi lahko prišel v naše salone na jesen.
Audi A6 obstaja od jeseni 1994 in s to predstavitvijo vstopa v novo, šesto generacijo. Ampak, če smo precej natančni, prvi A6 (z interno oznako C4) ni bil čisto nov avto, pač pa prenovljeni Audi 100 četrte generacije (v ZDA je Audi 100 imel oznako Audi 5000) , ki je prešel na novo poimenovanje s črko A in številko. Tudi zaradi tega je bila notranjost praktično enaka zadnjemu Audiju 100, na zunanjosti pa so spremenili masko ter sprednje in zadnje luči. Je pa četrta generacija C4 ali prva A6, živela le tri leta, do 1997.
Če smo bolj zgodovinsko natančni, je Audi A6 pravzaprav deveta generacija srednje velike limuzine in pozneje karavana, ki je bila prvič predstavljena 26. novembra 1968, sama oznaka pa izhaja iz moči motorja, ki je imel 74 kW (100 KM). Audi 100 je bil do takrat največji model, ki ga je po obuditvi Volkswagna premogla znamka in je bil na voljo v dveh različicah, kot dvo- in štirivratna limuzina ter »fastback« kupe, ki je bil za Audija precej nenavaden in je bolj spominjal na kak Aston Martin kot model s štirimi krogi. Tretja generacija, predstavljena 1982, je imela za tiste čase izjemen količnik upora, 0,30.









