

Po brutalnem i4 M50 je prišel na vrsto za test za odtenek manj brutalen šibkejši brat, ki pa je še vedno prava električna beštija.
Cena testnega vozila: 75.288
počutje v notranjosti
cena dodatkov
Pred časom je med nami avtomobilisti tekla debata, kolikšne pospeške sploh še prenese povprečen voznik, brez da bi čutil fizično nelagodje in potencialno idejo karkoli zaužitega povrniti po vstopni poti. Če vemo, da so v dirkalnih kategorijah, sploh v Formuli 1, dirkači podvrženi več G stranskega in vzdolžnega pospeška, vemo tudi, da morajo za to, da se s tem spopadejo, trenirati vsak dan.
Prihod električnega pogona in lastnosti elektromotorja z zveznim navorom je običajne potnike v avtomobilu rahlo približal tej ekstremni coni, kar sicer ne pomeni, da je treba za električne avte zdaj postati fit (škodi sicer ne, pa ne zaradi avtov) in se iti športnika. A pospešek, ne samo z mesta, je tisto, v čemer večina električnih avtomobilov povsem poniža običajno cestno konjenico. Zdaj, več kot je moči, več je tudi navora in tu se inženirji pravzaprav razen z elektronskimi omejitvami nimajo kaj veliko igrati. Dokler avto prilepi na sedeže naravnost, še nekako gre, ko pa se z njim podamo med ovinke, pa nastopijo malce spremenjene okoliščine.
Če je imel i4 M50 kar 800 Nm navora, je pri bratu iz spodnjega nadstropja ta le 430 Nm, še vedno pa je dovolj, da avto pospeši do stotice v 5,7 sekunde, najvišja hitrost pa je omejena na 190 k/h. Obilica navora pri običajnih prehitevanjih in skakljanje med počasnelami na avtocestah naredi novo falango električnih športnih limuzin zabavno, prikupno in uporabno.
Tudi zato, ker ima reč pogon le na zadnji kolesni par. Baterija z 81 kWh obljublja do 591 kilometrov, kar se seveda ne bo zgodilo, ob vsakodnevni rabi pa se da čisto lepo prepeljati do 450 kilometrov, če pa niste doma zelo daleč, pa bo baterija tako ali tako polna vsako jutro. Kot klasični štirivratni kupe s precejšnjo dolžino 4,78 metra je avto prej cestna križarka kot lokalni dirkalnik. Vseeno je dovolj lahek, ima sicer 2.050 kilogramov, da se dokaj lepo obrača skozi ovinke. Dokler je voznik in vožnja v mejah relativne normale. Zakaj sem načel debato okoli tega, koliko prenese netrenirano telo?
Ena od voženj tega električnega i4 je bila po zaviti cesti na Jezersko, kjer si lahko z dinamično vožnjo zares damo duška. Na lep poletni dan in praktično prazno cesto je avto lepo skočil iz ovinka in tudi radostno zaviral pred njimi, a glede na težo in sile, priznam, da sem bil po tistih 10 kilometrih vožnje kar utrujen, tako fizično kot psihično. Če je šibkejši i4 razigran avto, pa je to vseeno beštija, ki ji kruh reže obilica navora in avto se ga ne bo branil. Dejstvo je, da je tako vozilce na taki cesti nedosegljivo tudi za motociklistične športake in zanimivo je videti, da sta na vrhu pri jezeru dva nemška motorista prišla prav pogledat za mano, s čim sta imela opravka. Električni, da je, pravite?
Ravno zaradi naštetih parametrov, sploh pa teže in navora, je i4 več kot lahko povprečen voznik na taki cesti izkoristi. Sploh težki tankec skozi ovinke, pa čeprav le desetinko ali dve čez 1 G, pusti kar nekaj sile na voznikovem hrbtu in rokah, koncentracija pa tudi ni ravno za poslušat radio Veseljak. Občutek, da so se pravila igra za prihodnost spremenila, je na mestu – lahkih avtomobilov, razen če bomo elektriko pobirali iz zraka, ne bo več.
Notranjost takega avtomobila je vrhunec nemške tehnike, besedica fenomenalno, ko gre za ergonomijo in sploh sedeže, pa povsem na mestu. Prtljažnika je sicer bolj malo, 470 litrov, a ob dejstvu, da gre za športni štirisedi avto, več kot dovolj, niti ni to glavni namen i4. Njegov glavni adut pred super navitim M50 je uporabnost. Na poti iz službe domov ali obratno, po avtocesti, je lahko izjemno potovalen in umirjen avto, kjer svoje doda že omenjena odlična ergonomija. Če pa potrebujete kak preskok naprej v koloni, pa mirno malce bolj pohodite stopalko, rezerve je dovolj.
Še malce o polnjenju – na enosmerni polnilnici, i4 prenese do 230 kW moči, bo od 20 do 80 odstotkov baterija polna v 23 minutah, ampak ker bo to prej izjema, ga boste z 11 kW na domači vtičnici napolnili za enako razmerje v malce več kot petih urah.
Za srednje močni i4 boste v osnovi odšteli 54.300 evrov, skupaj z dodatno opremo, začenši z M linijo pa 75.288 evrov.
Baterija:Li-ion; kapaciteta (bruto) - 83,9 kWh; kapaciteta (neto) - 80,7 kWh; napetost - 398 V; moč polnjenja (AC) - 11 kW; čas polnjnja (20%-80%, AC) - 05:02; moč polnjenja (DC) - 210 kW; čas polnjnja (20%-80%, DC) - 00:23;
Karoserija: 5-vratna, hatchback; segment - G (športni); število sedežev - 4; mere (d/š/v) - 4.783 mm x 1.852 mm x 1.448 mm; medosna razdalja - 2.856 mm; kolotek spredaj - 1.601 mm; kolotek zadaj - 1.630 mm; odmik od tal - 125 mm;
Zmogljivosti: pospešek - 5,7 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 190 km/h; poraba WLTP - 16,0 kWh/100km; doseg - 590 km;
Podvozje: zavore - hlajeni diski spredaj, hlajeni diski zadaj; gume spredaj- 225/55R17; gume zadaj - 225/55R17; obračalni krog - 12,5 m;
Mase: masa - 2.050 kg; nosilnost - 555 kg; skupna dovoljena masa - 2.605 kg;
Notranje mere: prtljažnik - 470-1290 l;




